Osim što se zove po Sestrama milosrdnicama, jedno je vrijeme nosila ime po dr. Mladenu Stojanoviću, požrtvovnom liječniku čijim je imenom kršten jedan od najljepših banjalučkih parkova.
Nastup grupe The Sisters of Mercy se dogodio na Kastelu u sklopu devetog izdanja Demofesta, festivala demo-bendova kojima se, ako budu odabrani od strane stručnog žirija, daje prilika da nastupe sa zvijezdama večeri dijeleći istu scenu i istu opremu.
Vremešni doajeni rock-gotike su podarili jednoličan nastup u kojem je glavnu riječ igrala magla, koja se na scenu puštala šakom i kapom. Stoga, ne bi bilo neočekivano da u Banja Luci dođe do pogoršanja vremena, jer se toliko magle i vlage koliko je ispušteno u atmosferu tijekom sat i pol nastupa The Sisters of Mercy jednostavno mora negdje ukazati kao kiša.
Zlobnici bi, zbog intenzivne upotrebe magle i dima, rekli da je grupa dobila honorar za maglu. Fanovi bi pak rekli da je skupina The Sisters of Mercy odsvirala jedan klasičan rock-goth set i da članove grupe nikad nije bilo previše briga što će ljudi misliti o njima. Predvođeni vokalistom zagrobnog glasa Andrewom Eldritchom, The Sisters of Mercy nemilosrdno slijede svoju viziju i već se četvrt stoljeća odupiru klasičnim pravilima muzičkog biznisa: ne izdaju albume u klasičnom formatu (čak ni u nekom virtualnom obliku), ne izdaju novi materijal, ali ga sviraju na koncertima, koje pak strogo zabranjuju snimati.
Nakon The Sisters of Mercy je zasvirao Nikola Pejaković-Kolja praćen sastavom Grobovlasnici. Kolju hrvatska publika možda najbolje poznaje kao jednog od glavnih glumaca iz filma “Lepa sela lepo gore”. Riječ je o svestranom umjetniku, režiseru, glumcu i kantautoru, koji kroz malo jazza, bluesa i naglasaka cabareta nenametljivo priča otfiljene priče i zabavlja publiku svojom varijantom bosanskog humora.
Lokalna legenda, rođeni Banjalučanin, Kolja je pobrao ovacije publike koje su tako nedostajale kod The Sisters of Mercy. Koljin muzički izričaj nije dovoljno prepoznat u Hrvatskoj, ali to se uvijek može promijeniti.
Publici se nakon natjecateljskog dijela i prije The Sisters of Mercy predstavio bend Rezerve, skupine koja je prošle godine osvojila 2. mjesto. Rezerve su se uvalile u novi val i valjaju se po njemu poput prasca u blatu. U marširajuće ritmove su ispaljivali gitarističke plotune koji su zvučali pomalo rutinirano i uz to su izveli “Plastiku” neprežaljenih Idola.
Natjecateljski dio večeri je donio šarolik program. Kartu za finalnu večer, i mogućnost da se dalje natječu za glavnu nagradu, snimanje albuma, svojom su svirkom izborili ženski noise-pop trio 3 kapljice, žestoki Pig Pop i Multicultus, sljedbenici Vatrenog poljupca i dalmatinske zajebancije Sila nečista, te Mnogi drugi, dok je od plasiranih u finale najbolji dojam ostavio Ki, čiji je mračni art-rock suvisla i realizirana cjelina.
Izvrstan dojam, premda nedovoljno da se svide žiriju, ostavili su Thee Melomen, čiji jednostavan rock and roll The New York Dollsa i Iggya Popa je najbolje zabavio potpisnika ovih redova, a sličan dojam i sličan stil su, unatoč izvođačkim nesigurnostima, prezentirali mladi iz grupe Kontrast, potvrđujući onu staru da se muzika svira prvenstveno srcem. Solidnu dozu autentičnog, iz srca odsviranog rock’n’rolla te more energije je pružio i Random – niti taj sastav nije prošao u finale.
Osim koncerta na Kastelu, Demofest još nudi razne popratne sadržaje, kao što su bubnjarske radionice, projekcije filmova i izložbe, čime se profilirao kao najpoznatija kulturna manifestacija u Banja Luci. I za razliku od The SIsters of Mercy, tu nema prodaje magle, nego samo prezentacija umjetničkih ideja koje su svježe poput vode u Vrbasu.
Zoran Tučkar -23. srp 16