Uncategorized

Културна детоксикација во Куманово

Следната сабота (27 октомври) во Занаетчиски дом Куманово, ќе се одржи Културна детоксикација (Ку-Де!?), настан на кој ќе бидат претставени дела од локални и национални артисти од неколку области на уметноста и културата. Најавена е промоција на албум на бендот Ки….

„Ки“ од Куманово во финалето на „Демофест 2016“

Скопје, 23 јули 2016 (МИА) – Македонскиот електро арт бенд „Ки“ од Куманово влезе во финалето на најпрестистижниот балкански фестивал за демобендови „Демофест“ и вечер ќе настапи заедно со другите 11 финалисти на тврдината Кастел во Бања Лука. – По…

DDF 008 predstavlja bend KI (Makedonija)

Ki  je electro pop bend iz Kumanova, Makedonija. Nastaje početkom 2015. godine, nakon fisije benda Epten. Krajem 2015. fundament benda, koji sacinjavaju: Milos Kraljevski (bubanj) , Andrej Dimkovski (bas gitara) i Aleksandar Kraljevski (vokal/gitara), prikljucuju se Stefan Ilievski (keybords&synth) i…

Ki: Želimo dati maksimum u datom momentu

Ki  je electro pop bend iz Kumanova, Makedonija. Nastaje početkom 2015. godine, nakon raspada benda Epten. Krajem 2015. osnovi benda, koji sačinjavaju: Miloš Kraljevski (bubanj), Andrej Dimkovski (bas gitara) i Aleksandar Kraljevski (vokal/gitara), priključuju se Stefan Ilievski (keybords&synth) i Marko…

Интервју со бендот Ки: „Не бараме оправдувања и изговори. Тие зборови не постојат во нашите глави.“

Не знам дали е до градот или до нешто друго, но во Куманово секогаш се раѓаат квалитетни уметници, посебно музички имиња кои оставаат неизбришливи траги на македонската музичка сцена. Електро поп бендот Ки во моментот е еден од најперспективните во Македонија, а…

Групата КИ од Куманово победник на музичкиот фестивал во Ровињ

Групата КИ од Куманово е победник на 9. Музички фестивал во Ровињ, кој се одржа од 27 до 30 декември и на кој настапија бендови од Хрватска, од Босна и Херцеговина и од Македонија. Во конкуренција на демо составите „Tale…

Leksikon: Aleksandar Kraljevski

Kumanovski bend Ki proteklog vikenda imao je veoma zapažen nastup na leskovačkom Drum Dum Festu, a korake ka uspehu počeli su da nižu pre dve godine statusom jednog od favorita na Demofestu. Svaki naredni nastup na takmičarskim festivalima završio je uspešno te su u svoju…